Internet to wynalazek, który zrewolucjonizował życie ludzkości. W ślad za nim rozwinęła się ogromna ilość nowoczesnych technologii, które swoje działanie w dużej mierze opierają właśnie na nim. Wykorzystywane przez nas na co dzień stały się czymś tak normalnym i oczywistym, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw i zagrożeń, które ze sobą niosą. Nowinki technologiczne to bowiem nie tylko coraz bardziej zaawansowane narzędzia w walce o większą ilość wolnego czasu, czy prowadzenie bardziej efektywnego życia. To również źródło wielu uzależnień, niezdrowej rywalizacji czy też prosta droga ku zatraceniu własnego człowieczeństwa. Znakomicie obrazuje to książka pod tytułem Black Mirror, Czy to już się dzieje?, którą napisał Fabio Chiusi.

Więcej niż telewizyjna rozrywka

Black Mirror to brytyjski serial, który w dosadny i kontrowersyjny sposób opowiada o konsekwencjach ekspansji przemysłu technologicznego. Każdy z bazujących na odmiennej historii odcinków pokazuje szokujące i tragiczne następstwa życia, które kręci się wokół cyfryzacji, egoizmu i innowacyjnych wynalazków, które najczęściej oznaczają więcej złego, niż dobrego. To wyraźne ostrzeżenie skłaniające do zatrzymania się na chwilę i przemyślenia systemu swoich wartości, a także przestroga przed tym, co może spotkać społeczeństwo w niepokojąco niedalekiej przyszłości. Faktem jest bowiem to, że w tym telewizyjnym show można dostrzec zaskakująco dużo analogii z prowadzonego obecnie życia codziennego.

W sidłach technologii

Black Mirror, Czy to już się dzieje? to lektura, która stanowi szczegółowe omówienie wszystkich odcinków serialu. Merytorycznie wymienia powiązania między światem fikcyjnym, a tym, w którym żyjemy, podkreślając wpływ technologii na życie uczuciowe i zawodowe. Omawia zmiany zachodzące w społeczeństwie pod względem psychologicznym, moralnym i politycznym, stanowiąc znakomite uzupełnienie serialu i dodatkowo wzmacniając jego wydźwięk. To pozycja zdecydowanie warta uwagi zarówno dla zwolenników tej telewizyjnej rozrywki, jak i dla osób, które nie miały z nią styczności.

Fabio Chiusi, autor, to włoski dziennikarz, który publikował dla takich tytułów, jak “Repubblica”, “Wired”, “La Lettura” i “L’Espresso”. Spełnia się również jako badacz kultury i cyfrowej ery, filozof nauki oraz ekonomista. Należy do akademickiego stowarzyszenia przy Politechnice Turyńskiej o nazwie Centro Nexa, które zajmuje się badaniem społeczeństwa informacyjnego. Był koordynatorem programu PuntoZero, który służył analizie oddziaływania innowacji na proces kreowania polityki.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com